Company Logo
Rok patrona

Egzamin ósmoklasisty

   W dniach 16 - 18 czerwca 2020 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Grzęsce, podobnie jak w całej Posce, egzamin ósmoklasisty. Był to szczególny egzamin, ponieważ odbywał się w nietypowym terminie, w czasach pandemii koronawirusa. Wszyscy uczniowie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego przystąpili do egzaminu podsumowującego cały okres nauki w naszej szkole. Wszyscy egzamin ukończyli i mamy nadzieję, że zdobycze punktowe będą satysfakcjonujące. Z niecierpliwością oczekujemy teraz na wyniki i zaświadczenia, które opublikowane zostaną 31 lipca.

 

  

Wieści z biblioteki

Co można robić w domu w okresie pandemii? Czytać - oczywiście!

       Obecnie większość z nas, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, ogranicza kontakty z innymi i przebywa w domu. W tym czasie dobrze jest sięgnąć po lekturę. Mimo że zamknięte są biblioteki, książki wciąż są dostępne on-line. Na stronie: https://lektury.gov.pl/ można znaleźć lektury w formie e-booków oraz audio-booków dla wszystkich uczniów.
Darmowe e-booki, książki i gry planszowe

      Z inicjatywą skierowaną do czytelników wyszli też przedstawiciele branży książki oraz organizacje pozarządowe. Fundacja Powszechnego Czytania rozpoczęła akcję #TerazCzasNaCzytanie, która przypomina, że czas w domu warto poświęcić na lekturę. Dołączyła do niej platforma Legimi, która nie zapomina o dzieciach, które z powodu zamkniętych przedszkoli i szkół muszą przebywać w domu. Legimi bezpłatnie udostępnia e-booki i audiobooki dla najmłodszych. Wśród darmowych książek cyfrowych znalazło się 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszym nastolatkom (między innymi „Księga luster” Adama Fabera, „Najwyższa góra świata” Anny Onichimowskiej, „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja). Aby sięgnąć po wybraną pozycję, należy na stronie Legimi użyć specjalnego kodu.

Kod brzmi: czytamy. Następnie wystarczy zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację.

     Podobny pomysł sprawił również, że siły połączyły: Wydawnictwa W.A.B. i Wilga, wydawca gier planszowych Fox Games oraz Virtualo. Również Empik stworzył naprawdę ciekawą ofertę, w której możemy dołączyć do Empik Premium na 60 dni za całe 0zł. Ogromny plusem tej oferty jest to, że dostajemy dostęp do pakietu 13 tysięcy e-booków i audiobooków, w tym setek lektur w Empik Go. https://www.empik.com/czas-w-domu - link do pobrania kodu dostępu do konta Premium.

                   Pozdrawiam Was wszystkich i życzę duuuużo zdrówka 

INFORMACJA DLA RODZICÓW ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 0 „zerówka”

      W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji dotyczącym nauczania zdalnego w okresie epidemii informujemy Państwa, że od dnia 25.03.2020 (środa) przystępujemy do kontynuacji realizacji podstawy programowej. Od dnia 25.03 będą otrzymywali Państwo wytyczne do pracy z dziećmi oraz niezbędne materiały poprzez pocztę elektroniczną.
      Skupimy się głównie na ćwiczeniach w powierzonych kartach pracy (część 3) oraz popisankach. Każde dodatkowe materiały (kiedy dziecko będzie wykazywało większe zainteresowanie i chęć do pracy) będą przesłane na adres poczty elektronicznej. Dzieci mogą wykonywać zadania w kartach pracy w dowolnych porach dnia – lecz niezbyt późno przed snem, oraz w dowolnych odstępach czasowych, z przerwą lub bez.
     W miarę Państwa możliwości prosimy o kontrolowanie pracy dzieci i pomoc w wykonywaniu zadań w kartach pracy. Dodatkowe prace, które wykonają dzieci (rysunki, prace plastyczne, dodatkowe karty pracy) prosimy o podpisywanie datami oraz gromadzenie ich.
     Staramy się w tym trudnym czasie wspierać siebie nawzajem i nie chcemy obciążać Państwa dodatkowymi zajęciami, lecz podstawowe minimum w zakresie realizacji podstawy (wypełnione karty pracy!) musi zostać zrealizowane.
    W razie pytań proszę kontaktować się z wychowawcą grupy.
    Dziękujemy za wyrozumiałość! Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!

KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ

     Zgodnie z rozporządzenia MEN wszystkie szkoły w tym Szkoła Podstawowa w Grzęsce, od 25 marca zobowiązana jest prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wszyscy uczniowie mają obowiązek uczestniczenia w tych zajęciach. W ten sposób realizowana będzie podstawa programowa z poszczególnych przedmiotów.
    Nauczyciele na bieżąco przesyłać będą materiały, wskazywać możliwości samokształcenia, zadawać będą do wykonania i sprawdzać zadania dla uczniów. Kontakt z uczniami i rodzicami będzie prowadzony za pomocą dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, strony internetowej szkoły, Facebooka i Messengera. Odesłane prace uczniów będą poddawane ocenie.
    Rodzice i uczniowie, w razie wątpliwości i pytań,  mogą komunikować się z nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny lub bezpośrednio mailowo. Możliwy jest również kontakt telefoniczny lub mailowy ze szkołą. (tel. 166487125, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

SZKOŁA ONLINE

      W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciele Szkoły Podstawowej w Grzęsce na bieżąco przekazują uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu. Prosimy więc o śledzenie informacji przekazywanych przez dziennik elektroniczny, stronę internetową szkoły oraz facebook. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów ósmoklasisty.

     Zachęcamy uczniów klasy ósmej do wykonywania zestawów zadań powtórkowych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej  (informacje umieszczamy również na facebooku).

 

Informujemy rodziców i uczniów o uruchomionych przez TVP, TVP ABC i TVP Kultura pasmach edukacyjnych:

 • kanał TVP ABC w godzinach 8:00-13:00 emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką oraz wiele innych.
 • TVP Kultura przygotowała zestawienie propozycji programowych dostosowanych do potrzeb uczniów. Wśród nich znajdują się programy, filmy i Teatry Telewizji będące ekranizacją lektur obowiązkowych i uzupełniających.
  Propozycje telewizji - Środa 18.03.
  Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Panna nikt reż. Andrzej Wajda (1996) (99 min.)
  Godz. 14:35 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019) ( 3 min.)
  Godz. 14:45 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Verdiego, cykl dokumentalny, (2012) (50 min.)
  Godz. 15:35 Lekcje z literatury – Herbert – mosty – Dwie krople cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
  Godz. 15:50 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Szalowa, (2019) (5 min.)
  Godz. 15:55 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. „Ucieczka” reż. Władysław Ślesicki (1973) (50 minut)
  Godz. 16:45 Baczyński, reż. Kordian Piwowarski, (2012), (65 minut)
 • Kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP Vod
  Kolekcja dla dzieci  „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i  spektakle dla młodych widzów
  Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów
  Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji
  Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur

Zachęcamy do skorzystania z przedstawionych ofert.

PILNE!!!

Informujemy,

 że od dnia 12 do 25 marca br.

w Szkole Podstawowej w Grzęsce

 zostają zawieszone

zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

 

Informacje dla rodziców:

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

 Informacje dla uczniów:

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Spotkanie z podróżnikiem

     W piątek, dnia 6 marca, w naszej szkole odbyło się spotkanie z osobą odkrywającą przeróżne zakątki świata. Tym razem uczniowie wzbogacili się o wiedzę dotyczącą Tajlandii. Poczynając od ich języka, zabytków, kultury, aż po nieco dziwne obyczaje panujące w tamtym regionie. Podróżnik zawitał w naszej szkole już nie po raz pierwszy. Jak co roku zainteresowanie wśród dzieci było ogromne, co pokazały twarze z zaciekawieniem słuchających uczniów. Oprócz zdjęć, można było obejrzeć pamiątki rodem z Tajlandii. Także na twarzach nauczycieli można było dostrzec ekscytację i chęć poznawania nowych ciekawostek z dziedziny geografii.

Jaub Ziobrowski

 

więcej zdjęć w galerii

Program dla szkół

Informacja dla rodziców o "Programie dla szkół"

List do pobrania (*.pdf)

Narty dzieciom 2020

    Udział w zajęciach nauki i doskonalenia jazdy na nartach na stałe wkomponował się w kalendarz roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Grzęsce. W dniach 6 i 14 stycznia 2020 roku, uczniowie z naszej szkoły wybrali się po raz kolejny, do Ośrodka Sportów Zimowych KiczeraSki w Puławach Górnych. Chociaż za naszymi oknami śniegu nie widać, to na stoku było go wystarczająco dużo. Uczniowie zjeżdżali po stokach o różnym poziomie trudności w zależności od posiadanych umiejętności. Początkujący mieli do dyspozycji instruktorów, którzy krok po kroku wprowadzali ich w świat tego zimowego sportu. Najmłodsi uczestnicy tak szybko robili postępy, że za drugim razem zjeżdżali już na średnim wyciągu. Zaawansowani radzili sobie znakomicie na najtrudniejszym stoku, pod czujnym okiem opiekunów. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni, późnym wieczorem wszyscy wrócili do domów.
    Zajęcia były współfinansowane przez Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki w ramach programu "Narty dzieciom". W ramach programu uczestnicy mają do dyspozycji: możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego, opiekę instruktorów narciarstwa, całodzienny karnet na zjazdy oraz posiłek.
      Dziękujemy organizatorom wyjazdu, instruktorom i rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi. Do zobaczenia na stokach, a być może jeszcze w przyszłości na kolejnych wyjazdach.

 

  

więcej zdjęć w galerii

FILM

Zabawa karnawałowa 2020

     Zabawa karnawałowa  klas starszych odbyła się 5 lutego 2020 r. (środa) o godz. 1600 na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Grzęsce. Na zabawie było bardzo dużo tańców i zabaw. Muzyka była współczesna, młodzieżowa i dynamiczna. Zabawa miała się skończyć o 1900, ale wszyscy świetnie się bawili i niechętnie opuścili salę dopiero o 1920.

Amelia Winiarz

Urszula Polek

 

więcej zdjęć w galerii

Bal karnawałowy

       Zaraz po powrocie z ferii na najmłodsze dzieci uczące się w naszej szkole czekała kolejna atrakcja - czyli bal karnawałowy, który miał miejsce 29 stycznia. Już dużo wcześniej przygotowywane były wspaniałe stroje, aby wyglądać i czuć się wyjątkowo. Pod przewodnictwem wodzireja  wszyscy kręcili skoczne piruety i hasali w takt najpopularniejszych przebojów. Wiele konkursów i zabaw uatrakcyjniło to wyjątkowe popołudnie.

 

  

więcej zdjęć w galerii

Dzień Babci i Dziadzia

   10 stycznia 2020r.  o godzinie 12.00 w Szkole Podstawowej w Grzęsce zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowana przez nauczycieli i dzieci z oddziałów przedszkolnych.
    Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tak szczególnym dniu, przedszkolaki  przygotowały dla nich specjalny program artystyczny: tańczyły, recytowały wiersze, śpiewały, przedstawiły jasełka i krótką scenkę. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po przedstawieniu pan dyrektor Janusz Skowronek podziękował wszystkim młodym artystom i przybyłym gościom.
   Po części oficjalnej przedszkolaki złożyły życzenia swoim Babciom i Dziadkom oraz wręczyły wcześniej przygotowane laurki. Następnie  niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców przedszkolaków.

 

więcej zdjęć w galerii

Bezpieczne ferie

      W ramach akcji „Bezpieczne ferie” w naszej szkole zostały zorganizowane spotkania z funkcjonariuszami policji, którzy z przedszkolakami i uczniami klas I – III przeprowadzili zajęcia z zakresu bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Bawiąc się, rozwiązując zagadki i słuchając wyjaśnień pani policjantki dzieci dowiedziały się, jak spędzać wolny czas, by nie narażać swojego zdrowia i życia. Zajęcia umilała dzieciom policyjna maskotka.
      Dziękujemy funkcjonariuszom z Komendy Policji w Przeworsku za  cenne wskazówki i uwagi, które z pewnością przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa dzieci.

   

  

 

Apel bożonarodzeniowy

     Ostatni przed przerwą świąteczną dzień w szkole to dla naszej społeczności szkolnej czas szczególny. Tego dnia spotykamy się wszyscy na uroczystym apelu, by wspólnie przeżywać pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. W pięknych wierszach, scenkach i kolędach wykonanych przez uczniów przypomnieliśmy o tym ważnym dla każdego chrześcijanina wydarzeniu, a także o naszych polskich zwyczajach z nim związanych. Po bardzo uroczystym programie artystycznym pan dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły złożyli sobie świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem. Potem były spotkania z wychowawcami i klasowe wigilie. Przy stołach nakrytych białym obrusem, z sianem pod obrusem i wigilijnymi potrawami na stole, które przygotowali rodzice, panowała bardzo świąteczna atmosfera.
     Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia i spokoju, wielu spotkań w gronie rodziny i bliskich. Niech Nowonarodzony błogosławi nam w każdym dniu nadchodzącego 2020 roku. Wszystkiego najlepszego!


więcej zdjęć w galerii

Zabawa andrzejkowa 2019

    W dniu 28 listopada 2019 r. miała miejsce w Szkole Podstawowej w Grzęsce zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców. Zapraszamy za fotorelację z tego wydarzenia.

 

Mikołajkowy wyjazd na musical

     28 listopada klasy I – III naszej szkoły były na spektaklu muzycznym „O małej syrence w niejednej piosence” wystawianym w Przeworskim kinie przez chorzowski Teatr Moich Marzeń. Musical zachwycił wszystkich odbiorców pięknymi piosenkami i tańcem, wspaniałą scenografią , a przede wszystkim niesamowitymi kreacjami aktorów, które mieniły się wszystkimi kolorami tęczy dzięki elementom fluorescencyjnym . Mali widzowie zachęcani przez artystów żywo współuczestniczyli w przedstawieniu bawiąc się przy tym wybornie. Całą drogę powrotną dzielili się wrażeniami z obejrzanego widowiska.
    Cieszymy się , że mogliśmy być uczestnikami tak ekscytującego spektaklu, który z pewnością na długo zagości w naszej pamięci.

 

Obchody 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

       W naszej szkole jak co roku Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią.
     Rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły, a o godz. 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Na montaż słowno - muzyczny składały się wiersze oraz piosenki patriotyczne, narratorzy zaś poprowadzili nas przez opowieść o najważniejszych wydarzeniach w historii naszego kraju mających miejsce w latach 1772 – 1918.
    Najistotniejszym przesłaniem tej uroczystości, na które również zwrócił uwagę  Pan Dyrektor w swoim przemówieniu, była pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, a także to, byśmy umieli uszanować fakt, że żyjemy w wolnym kraju. 
     Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy pracowali przy przygotowaniach do akademii.

więcej zdjęć w galerii

Akcja „ Kolorowe kredki”

      W naszej szkole i nie tylko , trwa akcja „ Kolorowe kredki”. Zachęcamy do przynoszenia wszystkich kredek. Ne muszą być one nowe wystarczy zebrać te , które są nam nie potrzebne , ponieważ będą one przeznaczone na szczytne cele. Najpierw trafią one do piórników uszytych przez starszych pomagaczy, a następnie do dzieci w szkołach przyszpitalnych, do świetlic środowiskowych i innych ważnych miejsc. Natomiast pozostałe zostaną użyte do wykonania np. biżuterii, a dochód ze sprzedaży pójdzie na cele charytatywne.
     Przypominamy również o trwającej zbiórce nakrętek i baterii , oraz zużytych telefonów. Telefony należy przynosić bez baterii.

Pasowanie 2019

      „Do Krainy Wiedzy wejść…”- pod tym hasłem 6 listopada odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. W tym roku naukę w klasie pierwszej rozpoczęło 23 uczniów. Po dwóch miesiącach nauki w szkole nadszedł długo wyczekiwany przez dzieci dzień, w którym zostali włączeni do społeczności szkolnej.
    Po powitaniu przez przewodniczącą szkoły uczniowie klasy I przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły, a następnie pasowanie ołówkiem przez Pana Dyrektora. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Po części oficjalnej kontynuowali świętowanie podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
    Wszystkim uczniom klasy I życzymy satysfakcji ze zdobywania wiedzy, dużo radości na co dzień, aby każdy dzień nauki w szkole przynosił nowe, ciekawe doświadczenia.

więcej zdjęć w galerii

„Podaruj znicz na Kresy”

       „Podaruj znicz na Kresy”- pod tym hasłem uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny włączyli się w akcję zbierania zniczy. Pod patronatem Urzędu Gminy w Przeworsku, Gminnego Ośrodka  Kultury w Przeworsku oraz Związku Harcerstwa Polskiego gromadzimy biało-czerwone znicze, które zostaną zapalone na polskich mogiłach na Kresach (m.in. we Lwowie, Mościskach i Zadwórzu). Akcja potrwa do 5 listopada i jest wspaniałą okazją do uczczenia pamięci rodaków, których mogiły pozostały na wschodzie.

„Szkoła pamięta”

      Szkoła Podstawowa w Grzęsce włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Zostały zorganizowane działania upamiętniające ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminacja tych aktywności przypada na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.

  

„Szewczyk Dratewka”

       15 X w naszej szkole gościł teatr kukiełkowy. Przedszkolaki oraz dzieci z  klas I – III obejrzały przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem najmłodszych uczniów naszej szkoły, bowiem ta forma przedstawienia teatralnego jest rzadko prezentowana, a większość  małych widzów pierwszy raz obcowała z tego rodzaju sztuką. Warto dodać, że kukiełki były wykonane z wielkim rozmachem i pietyzmem, więc  cieszyły oczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

 

  

Dzień Edukacji Narodowej

       11 X  w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Święto to zostało uchwalone już niemal ćwierć wieku temu, aby docenić wielki trud pedagogów, wychowawców i nauczycieli kształcących i wychowujących dzieci i młodzież. Dlatego też  uczniowie klasy II i III pod okiem wychowawców przygotowali piękną inscenizację ubogaconą wspaniałym śpiewem szkolnego chóru, by okazać wdzięczność całemu gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły za ich ciężką i odpowiedzialną misję jaką jest nauczanie i wychowanie. Wszyscy bowiem wiedzą, że nasza przyszłość zależy od tego jak wykształcone  zostanie młode pokolenie.
     Wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia i wytrwałości oraz codziennego entuzjazmu w trudnych czasach reformy oświaty.

 

  

pozostałe zdjęcia w galerii

„Lekcja historii inaczej”

      18 września br. w  ramach żywej lekcji historii klasa VIII wzięła udział  w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Celem tego wyjazdu było pokazanie uczniom bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Zwiedzanie muzeum przebiegało w dwóch etapach.  W pierwszym, uczniowie uczestniczyli w warsztatach, których tematem przewodnim była Zagłada Żydów podczas II wojny światowej. Zajęcia prowadzone były w formie konwersatorium z wykorzystaniem opracowań (m.in. fragmentów filmów) oraz materiałów źródłowych, w tym archiwalnych fotografii. W drugiej części młodzież zwiedziła wystawę główną, na której prezentowane były materiały archiwalne (druki, fotografie, notacje i filmy dokumentalne). Wystawa pokazała uczniom   poznane  i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom nie tylko w Markowej, ale także na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Jednym z jej ciekawych elementów był przygotowany    w formie multimedialnej  "Dzienniczek Basi Rosenberg". To unikalny, widziany oczami 15-letniej żydowskiej dziewczyny zapis życia małego polskiego miasteczka- Przeworska położonego na terenie dawnej Galicji   w "przededniu" wybuchu II wojny światowej  i w pierwszych dniach okupacji.

 

  

Wyjazd na mecz Polska - Portugalia

      9 wrzesnia 2019 roku uczniowie sp w Grzęsce wzięli udział w wyjeździe na mecz piłki nożnej Polska – Portugalia U20, który został rozegrany w na stadionie miejskim w Rzeszowie . Wyjazd zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego –Aleksander Harpula i radny Gminy Przeworsk Grzegorz Pieniążek . Bilety ufundował Polski Związek Piłki Nożnej.
    Celem wyjazdu było kształtowanie właściwej postawy kibica sportowego, propagowanie aktywnych, ciekawych, pozytywnych i wartościowych form spędzania wolnego czasu, dobra zabawa w grupie rówieśniczej. Uczniowie  w barwach narodowych wiernie kibicowali polskiej reprezentacji. Impreza rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Pomimo iż wynik był na niekorzyść Polakow, uczniom dopisywał dobry humor i pytali o kolejne tego typu wyjazdy. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowali organizatorzy, dyrektor szkoły Janusz Skowronek i nauczyciel Marek Szymanowski.

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

       Od wielu lat najmłodsi uczniowie naszej szkoły na początku roku szkolnego biorą udział  w spotkaniu  z policjantami w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.
       12 września  2019 r. uczniowie klasy I wzięli udział w spotkaniu z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku. Policjant zapoznał dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w ruchu drogowym, zwrócił uwagę na   zachowanie bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. Policjant omówił  zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz  zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy pieszy powinien posiadać poruszając się po drodze po zmroku.
     Na koniec spotkania uczniowie otrzymali plan lekcji ze słonikiem Policeuszem.

Lekcja w kinie

27 września uczniowie klas I – III brali udział w programie edukacyjnym organizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej. Zajęcia pt. „Kamera! Akcja! O tajemnicach planu filmowego” odbyły się w MDK w Przeworsku. W trakcie lekcji dzieci poznały kulisy powstawania filmu oraz ludzi pracujących na planie filmowym. Zobaczyły, jak tworzy się scenografię i jak na przykład powstaje śnieg na planie filmowym. Potem obejrzały animowany film pt. „Paddington”. Była to wzruszająca historia o misiu, który został niesłusznie posądzony o kradzież i tylko  dzięki pomocy przyjaciół, po wielu perypetiach, odzyskuje dobre imię. Dzieci bardzo przeżywały przygody misia, o czym świadczyły gromkie brawa, których dzieci nie szczędziły,  gdy za każdym razem z mrożących krew w żyłach opresji,  miś wychodził zwycięsko.

 

74 ROCZNICA ŚMIERCI WŁADYSŁAWA KOJDRA

„PATRIOTYZM PRZEJAWIA SIĘ NIE TYLKO  W WIELKICH CZYNACH ALE TAKŻE W SUMIENNYM WYPEŁNIANIU CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW” - tak brzmią słowa Władysława Kojdra.

       17 września obchodziliśmy 74 rocznicę śmierci Patrona naszej szkoły. Z tej okazji odbył się uroczysty apel połączony ze złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową wmurowaną u wejścia do budynku. Cześć Jego pamięci.

 

  

Projekt "Odporni"

      „Odporni” to projekt realizowany od 2 września  do 13 grudnia na terenie Gminy Przeworsk i Miasta Łańcut. Oferentami tego zadania są: Stowarzyszenie Aktywna Gorliczyna oraz Akademia Innowacji Społecznych. W ramach zadania zostaną przeprowadzone różnorodne działania edukacyjne na temat zagrożeń wynikających z używania środków odurzających, substancji psychotropowych i innych. Wydarzenia przewidziane w zadaniu to: dwa happeningi edukacyjne dla kierowców promujące trzeźwą jazdę, Piknik rodzinny pn. „Odurzeni pozytywną energią”, zajęcia warsztatowe dla młodzieży klas 8, pogadanki na wywiadówkach dla rodziców wraz z dyżurami konsultacyjnymi.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

2 września 2019 r. (poniedziałek) odbyło się w Szkole Podstawowej w Grzęsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Z przyjemnością informujemy, że rok szkolny 2019/2020 został rozpoczęty.

  

Wyjazd na film pt. "Legiony"

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali.
W czasach niewoli walczyli.

      10 października 2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmej obejrzeli  w kinie Warszawa w Przeworsku film  Legiony w reżyserii D. Gajewskiego. Tym  samym nasza szkoła włączyła się w akcję edukacyjną  Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Historii Polski, dotyczącą słynnej formacji wojskowej, jaką były Legiony Józefa Piłsudskiego walczące podczas I wojny światowej. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej. Film jest opowieścią o młodych Polakach, chłopcach i dziewczętach,  wchodzących w dorosłość, którzy  w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Wielka wojna 1914-1918  jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie opowieści o młodzieńczej miłości, przyjaźni, nadziei, trudnych wyborach, marzeniach o wolności i dorastaniu w trudnych czasach. To także opowieść o atmosferze jaka panowała w szeregach legionistów  i wielkiej miłości do będącej w niewoli Ojczyzny. Film bardzo się podobał młodzieży i stał się inspiracją do pogłębienia wiedzy historycznej  z nim związanej w oparciu o pakiet edukacyjny na  lekcjach  historii i lekcji wychowawczej.

Dane szkoły

Szkoła Podstawowa w Grzęsce Grzęska 503 37-200 Przeworsk
tel. 16 648 71 25

Aktualna godzina

Dziennik

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
Szkoły Podstawowej w Grzęsce

Losowe zdjęcia

L3.jpg

Online

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Łącznie
357
346
2735
527416
1162
18177
534338

Twój IP: 3.235.62.151
Aktualna data: 2020-07-03 17:45:42Stworzone przez Szkoła Podstawowa w Grzęsce 2013 ® administrator mareksz