O szkole
Przydatne dokumenty
Boisko wielofunkcyjne
Galeria
Polecamy
Artykuły archiwalne
Historia szkoły
Szkoła ta posiadała 1 izbę lekcyjną, uczył jeden nauczyciel. W izbie tej odbywały zajęcia jednocześnie 2 oddziały. Metody nauczania, krańcowo różne od obecnych, były identyczne jak te, które znamy z literatury (np. Żeromski). W owym czasie jedyną lekturą były książki do nabożeństwa, choć wielu nie umiało czytać nawet na tyle, by posłużyć się nimi. W 1910 r. zbudowano nowy murowany budynek szkolny, piętrowy, w którym mieściły się 4 izby lekcyjne, kancelaria i mieszkanie kierownika. Nauka trwała wtedy 6 lat, z tym, że uczniowie uczęszczali do klas III i IV po 2 lata. Następnie mieli obowiązek uczęszczania na naukę dopełniającą przez 2 okresy zimowe. Lekcje nauki dopełniającej obejmowały tematykę rolno-gospodarczą. Nauka ta nie dawała potrzebnej wiedzy rolniczej, ponieważ zajęcia nie były prowadzone przez fachowców.
Szkoła kontynuowała swoją działalność zarówno zarówno czasie I jak i II wojny światowej.
W latach po II wojnie światowej, gdy zwiększono ilość oddziałów do siedmiu, budynek szkolny stał się za ciasny. Przez wiele lat korzystano dodatkowo z jednej izby w starym, drewnianym budynku szkolnym.
W roku szkolnym 1962/63 podjęto starania o rozbudowę szkoły. W wyniku tych starań pod koniec roku szkolnego 1963/64 rozpoczęto prace budowlane, w znacznej większości prowadzone czynem społecznym. Powołano Społeczny Komitet Budowy, którego przewodniczącym, a jednocześnie kierownikiem budowy został pan Franciszek Lasek.
W skład Komitetu weszli Józef Mucha, Piotr Gósz i Józef Skowronek-nauczyciel tutejszej szkoły.
Nowy budynek szkolny, dobudowany do istniejącego, oddano do użytku przed Świętem Odrodzenia w 1966r. W budynku tym mieściło się 6 izb lekcyjnych, biblioteka i pokój nauczycielski.
W 1972 roku szkoła posiadała ogółem 9 izb lekcyjnych, w tym niewymiarową salę gimnastyczną i jedną izbę dla oddziałów przedszkolnych, pokój nauczycielski, kancelarię, bibliotekę, mieszkanie dyrektora szkoły. W piwnicach znajdowała się kotłownia i hydrofonia .
W latach 1973-75 dokonano remontu kapitalnego, w ramach którego zostało założone centralne ogrzewanie, położony parkiet w starej części szkoły. Przebudowano częściowo stary budynek zmieniając lokalizację mieszkania służbowego, wykonano elewację zewnętrzną.
Największą bolączką szkoły był brak wewnętrznych ubikacji. Istniejące ubikacje zewnętrzne, mimo wysiłków ze strony osób sprzątających i dyrektora szkoły urągały wymogom XX wieku w tej dziedzinie. Działania zmierzające do zmiany tej sytuacji podjęła ok. roku 1980 ówczesna dyrektor szkoły, pani Maria Płoskoń, a następnie kontynuowała je pani Iwona Bogaczewicz (Żuk). Powstały wówczas plany dobudowy sanitariatów i wykonano wstępne inwestycje, jak budowa nowej studni (wieś nie posiadała jeszcze wodociągów) Jednak niesprzyjająca sytuacja polityczna i gospodarcza sprawiły, że inwestycja została zrealizowana dopiero za kadencji dyrektora Janusza Skowronka
W 1984 roku zaadaptowano część piwnic pod nowym budynkiem na szatnie, wykonano tam boksy dla poszczególnych klas i odtąd uczniowie wchodzą do budynku wejściem od strony zachodniej.
W roku 1984/85 społeczeństwo, poprzez miejscowe Koło ZSL, wystąpiło z propozycją nadania tutejszej szkole imienia Władysława Kojdra. W marcu 1986 roku uzyskaliśmy akceptację ze strony MOiW. Cały rok szkolny 1985/86 poświęcony był na pracę wychowawczą z młodzieżą, mającą na celu zapoznanie z sylwetką i działalnością przyszłego bohatera.
Dla zorganizowania tego przedsięwzięcia powołano Społeczny Komitet, w skład, którego weszli:
-Bocheńska Wanda
-Bogaczewicz Iwona (dyr.szkoły)
-Czepiński Józef
-Czerwonka Stanisław
-Horodecka Maria (pracownik GS)
-Kalamarz Tadeusz
-Kiełb Jan
-Kojder Stanisław ( brat Władysława)
-Kotlińska Alicja
-Kotliński Władysław (komendant OSP)
-Kowal Andrzej
-Kowal Władysław (sołtys)
-Krupa Stanisław
-Kwaśniak Anna
-Kwolek Henryk
-Łojko Helena ( przew koła PSL)
-Obłoza Andrzej
-Obłoza Józef
-Paliński Józef
-Pieniążek Józef
-Półtorak Jan
-Przeszłowski Tadeusz
-Sanecki Stanisław (przew.Komitetu Rodz.)
-Skowronek Józef (Inspektor Oświaty)
-Stopa Kazimierz
-Zamorska Halina
W ramach przygotowań do nadania szkole imienia podjęto prace porządkowe wokół szkoły i remontowe. Wykonano remont kapitalny jednego stropu w starym budynku. W czasie wakacji odnowiono elewację szkoły i wykonano nowe ogrodzenie. Prace te zostały wykonane głównie czynem społecznym rodziców, przy minimalnym nakładzie finansowym w postaci 200tys. zł z Funduszu Rozwoju Wsi i 150 tys. zł na ogrodzenie z Gminnego Komitetu Czynu Pomocy Szkole. Całość prac oceniono na 3 mln złotych.
12 X 1986 r. odbyła się uroczystość nadania naszej szkole imienia Władysława Kojdra - jednego z najwybitniejszych działaczy ludowych, przywódcy chłopów, gorącego patrioty-swoim życiem i działalnością związanego z Grzęską. W tym uroczystym dniu staliśmy się posiadaczami sztandaru szkolnego, ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, który będzie nam i następnym pokoleniom towarzyszyć w szkolnej wędrówce.
17 IX 1995 przypadła 50 rocznica śmierci Patrona naszej szkoły-Władysława Kojdra. Uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły. Odznaczenie sztandaru szkoły Krzyżem BCh.
Dane szkoły
Aktualna godzina
Dziennik
Office 365
Online
Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.