O szkole
Przydatne dokumenty
Stowarzyszenie PSP
Galeria
Polecamy
BOŻE NARODZENIE OCZAMI MŁODEGO ARTYSTY
Święta Bożego Narodzenia to czas związany z dekoracjami, dzięki którym w naszym domu zagościł świąteczny klimat. Jak co roku świetlica szkolna zorganizowała konkurs. Tematyka konkursu dotyczyła Świąt Bożego Narodzenia, ich wyjątkowości, zwyczajów oraz tradycji. Wszystkie ozdoby świąteczne były niepowtarzalne i piękne. Decyzją jury nagrody otrzymali:
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
I miejsce – Marcel Panek
II miejsce – Nina Czapran
III miejsce – Maria Lasek
Wyróżnienie- Marlena Janda
SZKOŁA PODSTAWOWA
I miejsce – Sandra Pieniążek kl. VI
II miejsce – Izabela Zacios kl. V
III miejsce - Fabian Janda kl. IV
Wyróżnienie – Zuzanna Rut kl. V
GRATULUJEMY!!! (pozostałe zdjęcia na fb)
„ CZYTAM Z KLASĄ”
SPRAWOZDANIE Z I MODUŁU (JESIENNEGO ) PROJEKTU „ CZYTAM Z KLASĄ”
21 grudnia 2020 r. zakończył się I moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki. Edycja II EKOlogiczna”. Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa i działań proekologicznych wśród najmłodszych,zaś motywem przewodnim modułu jesiennego były drzewa oraz ich rola w życiu człowieka. Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Grzęsce w ramach zajęć świetlicowych zrealizowali następujące zadania:
- przeczytanie książki Marii Terlikowskiej „ Drzewo do samego nieba” i wykonanie kolorowych lekturników ( podanie tytułu , autora , głównych i drugoplanowych bohaterów,wykonanie portretu głównego bohatera , wizualizacja najciekawszej przygody opisanej w książce , wykonanie samooceny );
- przeczytanie opowiadania „ Mała chmurka w krainie drzew”;
- przygotowanie drzewa i kącika czytelniczego ( uczniowie wspólnie stworzyli drzewo czytelnicze. Zostało ono wykonane z szarego papieru i umieszczone w kąciku czytelniczym. Dzieci, które przeczytały jakiś tekst, przynosiły papierowy liść, na którym zapisywały tytuł przeczytanego utworu. Każdy liść przyozdabiał drzewo, dzięki czemu nabrało ono pięknych, jesiennych barw);
- upiększenie sali pracami plastycznymi o tematyce jesiennej wykonanymi różnymi technikami z okazji Światowego Dnia Drzewa;
- przybliżenie specyfiki zawodów związanych z drzewami ( leśnik , stolarz );
- gry i zabawy dydaktyczne ( „ Wyturlaj magiczne drzewo” ; układ choreograficzny do piosenki „Ekologiczne reggae”; zabawa wizualizacyjna „ Od nasionka do drzewa”; zabawa sensoryczna „ Jaki jest papier?'; zabawa muzyczna „ Na gazecie gram”; wykonanie „Leśnego Zakątka” przy wykorzystaniu szarych gazet );
- wykonanie plakatów promujących czytelnictwo;
- zorganizowanie happeningu na temat: „ Co nam dają drzewa?” - odgrywanie scenek dramowych;
- zorganizowanie świetlicowego konkursu pięknego czytania.
Zadania do wykonania - 14.12.2020 r.
Mroźna zima w końcu do nas zawitała , chociaż do tej prawdziwej i kalendarzowej trzeba zaczekać do 22 grudnia;) Za oknem prószy śnieg, a Wy, dzieciaki, możecie szaleć i cieszyć się mroźną aurą. Zima bez wątpienia piękniej wygląda z dużą dawką białego puchu, niestety nie wszyscy są zadowoleni z minusowych temperatur, które nie sprzyjają zwierzętom, w tym ptakom. Pomimo zdolności lotu i możliwości szybkiego przemieszczania się, śnieg ogranicza im poszukiwanie jedzenia. W takiej sytuacji są skazane na naszą wrażliwość i pomoc.
Dziś pokażemy Wam , jak w szybki sposób przygotować karmnik dla ptaków. Projekt karmnika jest na tyle prosty, że każdy sobie z nim poradzi i będzie to idealny pomysł na to , by spędzić efektywnie wolny czas , a przy okazji pomóc naszym „braciom mniejszym”.
https://dekorujchwile.pl/karmnik-dla-ptakow-w-5-krokach
Jak wiadomo , święta coraz bliżej... Poniżej znajdziecie kilka propozycji na świąteczne dekoracje i ozdoby choinkowe, które możecie wykonać samodzielnie .
Z pewnością będą one piękne i niepowtarzalne , bo WASZE ;)
Świetlica szkolna
KONKURS „BOŻE NARODZENIE OCZAMI MŁODEGO ARTYSTY”
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W zwyczajach ludowych okres poprzedzający ten czas wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach, czym zajmowały się niekiedy całe rodziny.
Ozdoby wykonywane były z różnorodnych materiałów: kolorowej bibuły, papieru, słomy, szyszek, orzechów, ziaren zbóż itp. Świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców. Warto kontynuować tę piękną tradycję, pielęgnując dzieło naszych przodków.
Celem konkursu jest wspieranie rozwoju twórczości dzieci
i młodzieży, utrwalanie ponadczasowych tradycji, rozwój zainteresowań kulturą ludową wśród dzieci i młodzieży.
Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:
Oddziały przedszkolne 3-6 lat
Klasy I-III
Klasy IV- VIII
Każdy uczestnik może przedstawić maksymalnie jedną pracę. Technika wykonania prac jest dowolna.
Każda praca powinna zawierać imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
Prace należy składać przy wejściu głównym na korytarzu szkolnym w przygotowanym do tego celu miejscu
do dnia 22. 12.2020 r .
Laureaci konkursu otrzymają nagrody
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy
Wszystkie prace zostaną sfotografowane i umieszczone na stronie internetowej szkoły
Laureaci konkursu otrzymają nagrody
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy
Wszystkie prace zostaną sfotografowane i umieszczone na stronie internetowej szkoły.
Prace na Andrzejki i Barbórkę
Ach, co to będzie za tydzień : Andrzejki ,Barbórka ,
no i ...MIKOŁAJKI !
Dziś proponujemy Wam przygotowanie pracy plastycznej związanej z Andrzejkami. Będzie to malowanie pianą. Tą techniką możecie wykonać klucz andrzejkowy. Potrzebne Wam będą: kartka, nożyczki, miska, woda, płyn do mycia naczyń i kilka kolorów barwników spożywczych. By zrealizować to zadanie postępujcie według wskazówek zamieszczonych w poniższym linku. Życzymy udanej zabawy ;) !
https://kreatywnadzungla.pl/2016/11/malowanie-piana-andrzejowy-klucz.html
Fajne , prawda? Pamiętajcie jednak, by po udanej zabawie dokładnie posprzątać ;) A gdy to zrobicie, dowiedzcie się nieco więcej o andrzejkowych wróżbach :
https://www.youtube.com/watch?v=-PQMkBUu97o
A czy wiecie , co to za święto : Barbórka ? Jeśli nie,to zerknijcie tutaj :
https://bsip.miastorybnik.pl/publik/Barbara.pps
Kochani , czy napisaliście już swoje listy do św. Mikołaja? Poniżej propozycja, jak zrobić to kreatywnie :
https://view.genial.ly/5fc2b368b4ceef0d0bcfca2d/interactive-content-list-do-mikolaja
ŻYCZYMY WAM WSPANIAŁYCH PREZENTÓW
OD MIKOŁAJA !!!
Tradycje andrzejkowe dla dzieci
W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie, uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta – panny na wydaniu. Nigdy nie brały w nich udziału – nawet spokrewnione z nimi – kobiety zamężne, a tym bardziej mężczyźni i chłopcy, którzy swój dzień miłosnych wróżb mieli w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem jednak Katarzynki uległy zapomnieniu. Zmieniły się też Andrzejki, które dzisiaj stały się przede wszystkim zabawą i... doskonałym pretekstem do niej. I tak traktujmy również nasz przewodnik po najpopularniejszych andrzejkowych wróżbach!
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada (sobota) obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi ; „Hello World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hello” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta! Pamiętajmy, że pozytywna energia,którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką. Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i –tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość ; ) . Zacząć można od czegoś , co jest rozwiązaniem poniższej krzyżówki .... (w załączniku)
Krzyżówka - zobacz
Jesienne zabawy - zobacz
Zdalne zabawy w świetlicy szkolnej
Drodzy uczniowie!
Świetlica to miejsce, w którym spędzamy razem dużo czasu, wspólnie odrabiamy lekcje, malujemy, wycinamy, gramy w różne gry. Zachęcamy Was, abyście równie kreatywnie spędzali czas w domu, z rodzicami. W obecne sytuacji potraktujcie to jak oderwanie się od domowych obowiązków, których jest teraz pewnie więcej, jak relaks i odpoczynek. Oto kilka pomysłów w postaci adresów do stron internetowych. Są tam gry edukacyjne, malowanki do wydrukowania, pomysły na fajne prace plastyczne, quizy i wiele innych. Możecie też zrobić sami karty do gier np. wasze ulubione Doobble, pograć w kalamubry.
"Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
23 września to data wyjątkowa. Oznacza bowiem nie tylko początek kalendarzowej jesieni , ale również rozpoczęcie naszej czytelniczej przygody , jaką jest międzynarodowy projekt edukacyjny „Czytam z klasą lekturki spod chmurki. Edycja II EKOlogiczna”. Projekt podzielony jest na III moduły : jesienny ,zimowy i wiosenny, a przyświecają mu następujące cele :
· rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej ,
· rozwijanie aktywności czytelniczej,
· doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
· integracja grupy świetlicowej,
· zachęcenie rodziców do czytania dzieciom,
· współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych,
· wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie,
· przybliżenie specyfiki zawodów związanych pośrednio lub bezpośrednio z ekologią.
Uczniowie z naszej świetlicy właśnie „przywitali się” z chmurką Tosią , wykonali piękne jesienne prace oraz lekturniki , które będą dla nich cenną pomocą przy realizacji kolejnych zadań przewidzianych w ramach projektu.
więcej zdjęć w galerii
Procedury bezpieczeństwa
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GRZĘSCE
Dzień Dziecka 1.06.2020
Życzenia - zobacz
Zadanie 1 - zobacz
Zadanie 2 - zobacz
Zadanie 3 - zobacz
Zadanie 4 - zobacz
Zadanie 5 - zobacz
Zadanie 6 - zobacz
Zadania do wykonania – 18.05.2020
Zadanie 1 - zobacz
Zadanie 2 - zobacz
Zadanie 3 - zobacz
Zadanie 4 - zobacz
Zadania do wykonania 11.05.2020
Jeśli macie ochotę wykonajcie prace opisane w dokumencie - zobacz
Świetlica szkolna - Dzień Flagi
Już niedługo 2 maja w Polsce obchodzony jako Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Zachęcam uczniów do wykonania flagi Polski (technika dowolna) Zdjęcia prac proszę wysłać na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
w terminie do 3 maja 2020 r.
Wszystkie nadesłane prace będzie można obejrzeć w galerii szkoły.
Filmy z serii “Zrób to sam”
Filmy z serii “Zrób to sam” (z lat 1959-1983) autorstwa Pana Adama Słodowego - polskiego popularyzatora majsterkowania, autora i prowadzącego programy telewizyjne, autora książek i scenariuszy
“Zrób to sam” - Lampa biurowa
https://www.youtube.com/watch?v=eoLNhTlwiJk (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=_zK2BY4_sW0 (cz. 2.)
“Zrób to sam” - Obozowe usprawnienia
https://www.youtube.com/watch?v=hwBEl8KlRuE (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=mDmyhtlyJOA (cz. 2.)
https://www.youtube.com/watch?v=l9hu8gS1ApA (cz. 3.)
“Zrób to sam” - Drzewo i drewno
https://www.youtube.com/watch?v=czocfVe70Uo (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=YzAAtPjh9I0 (cz. 2.)
“Zrób to sam” - Mały samochodzik:
https://www.youtube.com/watch?v=itSGhnvF-Tk (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=yzc6xUF3B88 (cz. 2.)
https://www.youtube.com/watch?v=RnvkiBTLxwg (cz. 3.)
“Zrób to sam” - Jak działa żyroskop:
https://www.youtube.com/watch?v=Ve9nYSgH1k4 (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=4H7JWmTzl9Q (cz. 2.)
https://www.youtube.com/watch?v=Ky0vJMO4eC0 (cz. 3.)
“Zrób to sam” - Szyjemy i wyszywamy:
https://www.youtube.com/watch?v=HzfLDgdisO8 (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=aE7mapO6Pxk (cz. 2.)
“Zrób to sam” - Automaty wokół nas
https://www.youtube.com/watch?v=ZgfptNUlO_E (cz. 1.)
https://www.youtube.com/watch?v=_qWfjnn1YDs (cz. 2.)
https://www.youtube.com/watch?v=GE7oUEq5qk8 (cz. 3.)
Święta w świetlicy szkolnej
Witam wszystkich serdecznie. Dziękuję za nadesłane zdjęcia prac na konkurs wielkanocny. Wszystkie prace można obejrzeć w galerii na stronie internetowej szkoły w zakładce świetlica szkolna.
Zachęcam wszystkich do odwiedzania strony internetowej świetlicy szkolnej. Znajdziecie tam propozycje prac plastycznych, gier, zabaw itp.
Pozdrawiam
D. Kuruc
Zdjęcia prac w galerii
Świetlica szkolna
Propozycje na ciekawe spędzanie czasu
1. Gry edukacyjne – Nauka może być przyjemnością
https://www.gry.pl/gry/edukacyjne
2. Dla miłośników prac plastycznych - "I Ty możesz być artystą"
Potrzebne ci będą: farbki plakatowe, pędzelek, woda, kartka papieru i...folia bom-belkowa.
Dla inspiracji obejrzyj ten film... https://pin.it/3dQ6TZY
Barwienie soli kolorową kredą https://www.youtube.com/watch?v=jjLexAp1Lyg
Prace plastyczne inspirowane kolorową solą, przykłady:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/02/malowanie-sola/
http://maluchwdomu.pl/2016/09/jak-zrobic-kolorowa-sol-imitujaca-piasek.html
Kamienne opowieści. Tworzenie rozmaitych obrazów za pomocą farb na kamieniach
https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/08/kamienne-opowiesci/
Wielkanocne dekoracje do zrobienia z dziećmi
https://oliloli-newlife.com/2017/03/33-wielkanocne-dekoracje-do-zrobienia-z.html?fbclid=IwAR2DKJy9eE2vqRexhWHpkC8Tdx41qcD1BGQCBS_OzFf0OGidvJvChJEGGm0
Wielkanocne pisanki z balonów
https://mojedziecikreatywnie.pl/tematyka/pisanki/
3. Zajęcia ruchowe
Super zabawa ruchowa dla dzieci i dorosłych, pt. „Ty skacz"
https://www.facebook.com/100030284703678/videos/248755036143985/
Zabawa, która dostarczy dużo radości, pt. „Na ziemi zostaje"
https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4
Konkurs Wielkanocny online!
Świetlica szkolna w Szkole Podstawowej w Grzęsce zaprasza do udziału w Konkursie Wielkanocnym, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się online! Konkurs będzie polegał na wykonaniu kartki, pisanki lub innej ozdoby wielkanocnej (technika dowolna) Następnie należy sfotografować swoją pracę, podać imię nazwisko oraz klasę i przesłać do 15 kwietnia na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Pozdrawiam D.Kuruc
ZAPISY DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Szkoła Podstawowa w Grzęsce ogłasza zapisy dzieci z klas I - III do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2020/2021. Druki kart zapisu dziecka znajdują się w świetlicy szkolnej lub na stronie internetowej szkoły w zakładce Rekrutacja. Wypełnione karty proszę składać do nauczyciela świetlicy szkolnej.
„Z życia świetlicy szkolnej”
Listopad
W związku z Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie świetlicy uczestniczyli w wielu zajęciach świetlicowych w celu utrwalenia symboli narodowych.
Jeden z tygodni tematycznych w listopadzie to „Moja miejscowość”. Rozmowy na temat naszej miejscowości, jej historii były niezwykle ciekawe. Uczniowie wykonywali wiele prac plastycznych. Gościliśmy także panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które niezwykle ciekawie opowiadały dzieciom jak wyglądała ich miejscowość dawniej.
Książka stanowi ważny element w życiu każdego człowieka. To dzięki niej uczymy się i poznajemy świat. Uczniowie przekonali się, że jest ona świetnym sposobem na jesienną niepogodę. Odbyły się także kolejne cotygodniowe spotkania z panią z Biblioteki Gminnej w Grzęsce.
W ostatnim tygodniu listopada były czytane ciekawostki związane z Andrzejkami, wróżbami czego zwieńczeniem była zabawa andrzejkowa.
Grudzień
„Jak po grudzie mroźny grudzień
brnie w kopiastych śniegach
gdzie rok szronem osiwiały
kresu już dobiega,
gdzie las cały usnął w białym
i puszystym futrze,
gdzie się dłużą mroźne noce,
gdzie dni coraz krótsze.
Błysną świeczki na choince
uśmiechy na twarzach.
Odejdź grudniu, czas na ciebie,
koniec kalendarza”.
Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Upływa on w świątecznej atmosferze. Ta magiczna atmosfera zawitała także do naszej świetlicy. Już od początku miesiąca przygotowywaliśmy się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Mikołaja. Dzieci miały ręce pełne pracy, a sala świetlicy zamieniła się w fabrykę ozdób świątecznych oraz zimowych
W pierwszym tygodniu grudnia czekaliśmy na nadejście Świętego Mikołaja. W związku z tym wykonaliśmy wspólną gazetkę tematyczną pod hasłem „Mikołajki” oraz różnego rodzaju wizerunki Mikołaja.
Odliczając dni do Świąt Bożego Narodzenia, nie marnowaliśmy czasu i pieczołowicie się do nich przygotowywaliśmy. Rozmawialiśmy o bogatych i pięknych zwyczajach i tradycjach tych świąt, czytaliśmy wiersze, opowiadania i fragmenty książek na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć, śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. W tym miesiącu wykonywaliśmy prace plastyczne, które stworzyły świąteczną atmosferę w naszej świetlicy. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu dobrych manier obowiązujących przy stole, a zwłaszcza przy tym świątecznym.
więcej zdjęć w galerii
Z życia świetlicy szkolnej
Wrzesień
We wrześniu w sposób szczególny otoczyliśmy opieką i uwagą pierwszoklasistów, dla których wszystko było nowe, nieznane, niewiadome. Nasze działania miały na celu tworzenie przyjaznych warunków do poznania nowych miejsc, osób i zasad oraz niesienie różnorodnej pomocy. Ustaliliśmy zasady panujące w świetlicy, które zawarliśmy w świetlicowym kontrakcie. Pierwsze chwile po wakacjach upłynęły na opowieściach o letnich przygodach, przeżyciach i wrażeniach. Wspominaliśmy miejsca wypoczynku, piękno i różnorodność widzianych krajobrazów, osobliwości przyrody, niezwykłość zabytków oraz wyjątkowe zdarzenia. Mówiliśmy o przywiezionych pamiątkach, zarówno tych kupionych, jak i znalezionych. Pod koniec września zaczęliśmy obserwować i podziwiać pierwsze oznaki jesieni. W naszych salach pojawiły się wrzosy, dynie, kasztany i żołędzie, a na tablicach jesienne dekoracje. Podczas zajęć zaczęliśmy rozmawiać o bogactwie jesiennej pory roku, wartościach warzyw i owoców, śpiewaliśmy jesienne piosenki, braliśmy udział w zabawach tematycznie związanych z jesienią. Przed nami jeszcze wiele spotkań poświęconych polskiej złotej jesieni.
Październik
Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Przedstawiają one rozmaite zwierzęta oraz rośliny m.in. wiewiórki, lisy, kolorowe sowy, liście, jarzębinę, słoneczniki itd. Piękna złota słoneczna jesień „zachęcała” nas do częstych spacerów i zajęć na powietrzu. W październiku odbył się także świetlicowy konkurs recytatorski pt; „Barwy jesieni " w którym dzieci recytowały wiersze o jesieni.
więcej zdjęć w galerii
Dane szkoły
Aktualna godzina
Dziennik
Office 365
Online
Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.